عدم نیاز خودروهای فرسوده به بیمه نامه شخص ثالث

ارسال شده توسط در تاریخ 14 بهمن 1394 | موضوع : اطلاعیه ها

درخصوص سوال دفتر اسناد رسمی شماره 111 تهران به موجب  نامه مورخ 14/10/87 بدین شرح «آیا در هنگام نقل و انتقال خودروهای فرسوده و اسقاطی و مسروقه که الزاما باید به شرکت منتقل گردند آیا ارائه بیمه نامه شخص ثالث و درج شماره آن در سند انتقال الزامی است یا خیر ؟ »

بحث و بررسی لازم بعمل آمد و بدین شرح اظهار نظر گردید :

«  علیرغم اینکه خودروهای مزبور واجد وصف وسیله نقلیه موتوری زمینی مندرج در بند 108ماده یک آئین نامه راهنمایی و رانندگی مصوب  18/3/84 هستند و لیکن به دلیل آنکه عملا قابلیت حمل و نقل را از دست داده و از حیّز انتفاع خارج شده اند و الزاماً باید به شرکت های بیمه گر یا ستاد اجرائی تبصره 13 برای اسقاط خودروهای فرسوده منتقل شوند بنابراین مشمول تبصره 3 ماده 19 قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل اشخاص ثالث مصوب 31/2/87 نمی‌باشد.»

 

منبع: http://www.notary.ir/content-page/34551

الزام به درج مشخصات بیمه شخص ثالث در تنظیم اسناد وسائل نقلیه

ارسال شده توسط در تاریخ 25 آذر 1394 | موضوع : اسناد

طبق قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسؤولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث دفاتر اسناد رسمی موظف هستند در هنگام تنظیم سند رسمی مشخصات بیمه شخص ثالث را در سند درج نمایند.

 

تبصره 3 ماده 19 – ارائه هر گونه خدمات به دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه نامه شخص ثالث معتبر، توسط راهنمایی و رانندگی، دفاتر اسناد رسمی و سازمانها و نهادهای مرتبط با امر حمل و نقل ممنوع می‌باشد. دفاتر اسناد رسمی مکلفند هنگام تنظیم هرگونه سند در مورد وسایل نقلیه موتوری زمینی موضوع این‌قانون، مشخصات بیمه نامه شخص‌ثالث آنها را در اسناد تنظیمی درج نمایند.

 

جهت مشاهده مواد قانون اصلاح قانون بیمه اجباری اینجا کلیک کنید.